Co je u nás nového
2022/05
13

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě v abARTu

Jedním z cílů Archivu je postupné zpracování činností jednotlivých galerií, a to nejen jejich výstav, ale i besed, přednášek, setkání a dalších akcí. 

Se dvěma krajskými galeriemi, s Galerií výtvarného umění v Havlíčkové Brodě (GVU HB) a Galerií moderního umění v Hradci Králové jsme se na hloubkovém zpracování společně dohodli. Všechnu galerijní činnost, kterou podchycují dokumenty jako např. plakáty, pozvánky, tiskové zprávy, fotografie a jiné podrobně ukládáme do našeho informačního systému abART. Ke katalogům, stejně jako k výstavám, jsou připojeni všichni uvedení nebo vystavující umělci, autoři textů a zahájení, kurátoři, typografové, fotografové, tiskárny, vydavatelé atp., obě galerie nám chybějící dokumenty pomáhají doplnit. 

GVU HB vznikla v roce 1965 jako samostatné oddělení při Okresním muzeu v Havlíčkově Brodě, zaměřuje se na českou knižní tvorbu a grafiku, spravuje pět podsbírek – grafika, ilustrace, kresba, obrazy, plastiky. První tři podsbírky představují ve svém propojení ucelený pohled na vývoj moderní české ilustrační tvorby a na výtvarnou kulturu české knihy. 


Přestavit zpracování téměř šedesáti let práce havlíčkobrodské galerie ve skromném prostoru Malé věže dost dobře nelze. Výstava tedy představuje výběr plakátů a katalogů a připomíná galerijní začátky z 60. a 70. let.