Co je u nás nového
2023/01
12

Jiří Hůla: jih

Výstava Jiří Hůla: jih

20. 1. - 28. 4. 2023

 

Geofyzikální ústav AV ČR

Boční II, Praha 4 – Spořilov

přednáškový sál

otevřeno po–pá: 8.00–16.00

 

vernisáž ve čtvrtek 19. 1. 2023, 17.00 hodin

 

Výstavní cyklus Setkávání v Geofyzikálním ústavu AV ČR na Spořilově zahájil Jiří Hůla v roce 2002 výstavou Marie Blabolilové. Celkem zde připravil 62 většinou autorských výstav, stál za zrodem Sbírky obrazů GFÚ, k výročí 30té výstavy Setkávání připravil v roce 2010 soubornou výstavu v Národní technické knihovně, sestavil pro ni obsáhlý katalog. Jiří Hůla nedělal ničeho málo a nic jen tak.

Podobně je tomu i s jeho autorskou výtvarnou tvorbou. Výtvarných děl vytvořil Jiří Hůla stovky, je v nich patrná určitá posloupnost, jisté prolínání. Silným prvkem, který se vyskytuje v téměř každém jeho výtvarném celku či technice je písmo/znak, s nimi začínal už při psaní konkrétní poezie či kresbách poetického humoru. 

Výstava v GFÚ představuje práce Jiřího Hůly (jih), které, ač vznikaly psaním na psacím stroji, jsou již čistě výtvarné. Originály cyklu velkých strojopisů, nepředstavitelně pracné, na jejichž principu vznikla Stavebnice H, sítotisky ze strojopisů vždy několika variací a variant, to všechno jsou nádherné práce, kde písmena a znaky jsou základním stavebním prvkem a fungují v té nejsilnější podobě.

 

www.artarchiv.cz

www.ig.cas.cz